دامنه

دامنه چیست ؟ (Domain)

domain در فرهنگ فارسی با تلفظ دامین و دومین بکار برده می‌شود در لغت به معنی «گستره» می‌باشد و در اینترنت به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت برای تمایز و قابل دسترسی بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد ، مانند ."Google.com":هردامنه از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) از هم جدا شده‌اند که قسمت اول ماهیت آدرس 'www' قسمت دوم نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name) به قسمت سوم پسوند موضوعی یا جی تی ال دی (Generic) و به قسمت آخر پسوند کشوری یا محلی یا سی تی ال دی (Country) می‌گویند ، نام دامنه همان نام سایت است (مانند wikipedia) و پسوند دامنه شما بیانگر نوع سایت شما خواهد بود (مانند org). گاه در مورد دامنه ‌های جهانی (چی تی ال دی، این با حرف G به معنی Global) این ترتیب معکوس می‌شود یعنی سی تی ال دی قبل از جی تی ال تی می‌آید مانند ru.com که برای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منظور از Sub Domain چیست ؟

یک زیر دامنه خود دامنه ای است که بخشی از یک دامنه بزرگتر می باشد. به عبارت دیگر نامی است که قبل  از Domain اصلی قرار می گیرد و با نقطه از آن جدا می شود به عنوان مثال  yourdomain.com یک Domain است و sub.yourdomain.com یک Sub Domain است .

منظور از Addon Domain چیست ؟

با استفاده از Addon Domain شما قادر هستید در فضای سایت خود ، اقدام به میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت از یکدیگر کنید. برای هر دامنه که در قسمت Addon Domain اضافه شود ، در فضای سایت تان شاخه ای با همان نام دامنه ایجاد می گردد که می توانید فایل های مربوط به آن سایت را در آن قسمت قرار دهید.
البته Addon Domain تفاوت ظاهری خاصی ندارد. فرض کنید شما صاحب دامنه http://main-domain.com هستید. اکنون ، یک دامنه به نام http://add-on-domain.com ثبت می کنید. ولی می خواهید مطالب متفاوتی با سایت دیگرتان داشته باشد. این کار با استفاده از Addon Domain امکان پذیر است.

منظور از Domain Forwarding چیست ؟

منظور از Forward کردن دامنه ، ارجاع یک دامنه ثبت شده به دامنه یا آدرس URL دیگری می باشد. به عنوان مثال زمانی نام دامین شما Domain.comاست و کاربر Domain.irرا وارد نماید در صورتی که دامین دوم یعنی Domain.irرا ثبت کرده و آنرا به عنوان Domain Forwardinتعریف کرده باشید ، هنگامی که دامنه Domain.irرا در مرورگر وارد می کنید ، بلافاصله بعد از کلیکEnter  دامنه اصلی وبسایتDomain.com در Address Barمرورگر نمایش داده می شود.

WHOIS چیست؟

Whois امکانی است که به شما اجازه می دهد نام و اطلاعات تماس مالک دامین را مشاهده کنید و همچنین از آزاد بودن Domain مورد نظر جهت ثبت مطلع شوید.

ICANN چیست؟

 ICANNیک سازمان بین المللی میبا شد و در ساحل  Del Rey در کالیفرنیا قرار دارد. این سازمان امروزه بمنظور کنترل و مدیریت بهتر بر منابع اینترنت در کنار حجم قابل توجه مسئولیتها که عمدتاً مربوط به gTLD ها میباشد ، ۱۳ سرور اصلی را در دنیا تعیین نموده که با نام سرورهای Backbone شناخته میشوند و با حروف Aتا Mنامگذاری شده اند. ICANN در حال حاضر بیش از ۸۵۰ مرکز ثبت دامنه تائید شده در سراسر دنیا دارد که به آنها ICANN Approved Registrar می گویند.

منظور از gTLD چیست؟

gTLD مخفف Generic Top Level Domain و به معنی Domain های سطح بالای عمومی می باشد. مانند: mobi , .info , .biz , .org , .net , .com. , ..

منظور از ccTLD چیست؟

ccTLD مخفف Country Coded Top Level Domain و به معنی Domainهای سطح بالای کد کشورها می باشد. مانند: co.uk , .co.ir , .de , .ir. و

Registrar Transfer چیست؟

Registrar Transfer انتقال یک نام دامنه از یک شرکت ثبت کننده دامین به شرکت توسعه مجازی است. از این طریق شما می توانید به پشتیبانی فوق العاده، سرویس های رایگان و قیمت های تمدید دامنه پایین، دست یابید. شما زمانی می توانید نام دامین تان را منتقل کنید که دامین تان بیش از ۶۰ روز  در اختیار شرکت ثبت کننده فعلی تان بوده باشد و هنوز اعتبارش منقضی نشده باشد.